ארגונומיה

התחום של ארגונומיה עוסק בקשרים שבין האדם, סביבת העבודה שלו והמשימות שעליו לבצע. 

התחום בעצם עוסק בקשר שבין האדם לסביבה שלו ובשאלה: כיצד נכון לעבוד? כך שהמטרה של אנשי המקצוע שעוסקים בתחום היא לספק לעובדים סביבת עבודה בריאה ונוחה שתאפשר שמירה על הבריאות ותמנע מהעובדים לבצע את עבודתם בצורה שעלולה לפגוע בהם. 

ייעוץ ארגונומי משלבת בין מספר מקצועות - ממקצועות הבריאות ועד מקצועות העיצוב ומדעי החברה. כל אחד מהמקצועות תורם ידע ומסייע ביצירת התנאים הטובים והמתאימים ביותר לאדם במהלך עבודתו.

הנחת המוצא של הארגונומיה היא פשוטה: עובד שנוח לו ומרגיש בסביבת עבודה בטוחה – עושה פחות טעויות, יעיל בעבודתו, פחות נעדר מהעבודה ומשפיע לחיוב על סביבתו

באילו גורמים יש להתחשב כדי לספק סביבת עבודה בריאה ונוחה?

כדי לקבל תוצאה טובה ולשמור על העובדים, יש להתחשב במאפיינים של מקום העבודה, ביניהם: העמדה שבה נמצא העובד, התאורה, הרעש וגורמים נוספים. כמו כן, יש לבדוק את המשימות שעל העובד לבצע. 

העובד יכול להיות למשל: אורז בקו ייצור שצריך להתכופף כדי לסדר מוצרים, מוכר בחנות שנאלץ לעמוד במשך שעות ארוכות ולקפל בגדים, עובד שסוחב משאות כבדים, נהג שיושב במשך כל שעות העבודה או עובד משרד שמבצע משימות באמצעות מחשב ובישיבה.

כמו כן, יש להתחשב במידת הלחץ שמאפיינת את העבודה ובמאפיינים האישיים של האדם, ביניהם: גילו, איכות הראייה שלו, כוחו הפיזי, מבנה גופו והיד הדומיננטית שלו. 

על ידי התחשבות בכל המאפיינים והנתונים יהיה ניתן לשפר את סביבת העבודה של העובד ולדאוג לכך שהיא תהיה בריאה ונוחה עבורו.

ארגונומיה

ייעוץ ארגונומי בעבודה משרדית ועבודות נוספות

לא מעט אנשים עובדים בעבודות משרדיות שדורשות ישיבה ממושכת מול מחשב, במקרים אלו לא נחשבת העבודה כעבודה פיזית, אך הישיבה הממושכת כן יוצרת עומס על הגוף. 

למעשה, ישיבה ממושכת היא גורם סיכון מרכזי באוכלוסייה לכאבי גב ופריצות דיסק.

ואכן, פעמים רבות מתקשר התחום של ארגונומיה לעבודה משרדית שכוללת ישיבה מול מחשבים, אך חשוב להדגיש שגם במקרים בהם לא מדובר על עבודה משרדית, עדיין יש צורך בקבלת ייעוץ ארגונומי. 

לא רק עובדי משרדים זקוקים לסביבת עבודה בריאה ונוחה - גם טייסים, מורים וגננות, נהגים, עובדי תעשייה, אנשים שעובדים בעבודה פיזית קשה כמו למשל: עובדי חקלאות או עובדי בניין, זקוקים לייעוץ, לרבות אנשים שמבצעים פעולות שונות בבית, שכן גם פעולות שגרתיות שמתבצעות בצורה שאינה נכונה עלולות לגרום לנזקים.

ייעוץ ארגונומי לארגונים ועובדים

פגיעות ארגונומיות הינן תופעה נפוצה ביותר וכדי למנוע אותן מתקיימות במדינות המפותחות תוכניות ארגונומיות. תוכניות אלו מועברות במקומות העבודה. 

באמצעות ייעוץ ארגונומי שניתן לארגונים ועובדים ניתן להנחות את העובדים בנוגע לאופן שבו יש להתנהל בעבודה ובבית - את הידע שהעובדים צוברים הם יכולים להעביר גם לבני משפחתם ולסייע גם להם לשמור על בריאותם.

בעזרת  הייעוץ הארגונומי ניתן להפחית את הפגיעות בעובדים, להביא להפחתה בימי מחלה, למנוע תחלופה מתמדת של עובדים ועל ידי כך לחסוך בעלויות ההכשרה, לשפר את העבודה, להפחית את השחיקה ולהעלות את שביעות הרצון של העובדים.

במידה שאתם מעוניינים לקבל ייעוץ ארגונומי לארגון שלכם, אתם מוזמנים לפנות אל החברה שלנו - Safety On ונשמח לעמוד לשירותכם. 

תוכלו ליצור איתנו קשר באמצעות הטלפון, המייל או על ידי השארת הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.